Izba Pamięci Stanisława Mierzwy

w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

„Izba Pamięci Stanisława Mierzwy” powstała dzięki wysiłkowi śp. Janiny Kupiec - kierownikowi Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Prace nad jej powstaniem trwały kilka lat. W pomieszczeniu, które pełniło kiedyś funkcję „składziku” powstała unikalna wystawa poświęcona Stanisławowi Mierzwie. Uroczyste otwarcie pomieszczenia miało miejsce 2 października 2005 r. podczas spotkania rodziny Mierzwów w Zagrodzie W. Witosa. Spotkanie zostało połączone z obchodami 60 rocznicy porwania przez aparat bezpieczeństwa i osądzenia w bezprecedensowym procesie moskiewskim  S. Mierzwy.

Na wystawie prezentowane są unikalne fotografie i przedmioty związane nie tylko z osobą mec. Mierzwy, ale także z dumną przeszłością Ruchu Ludowego w Polsce.

Ze względu na unikalność prezentowanych dokumentów i wyjątkową specyfikę tematu, „Izba Pamięci” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających, spełniając tym samym ważną role edukacyjną.  

W jej wnętrzach pracownicy Muzeum prowadzą lekcję muzealną pt.: Zniewolenie Polskiego Ruchu Ludowego na przykładzie życia mec. Stanisława Mierzwy. Na tragicznym przykładzie życia Stanisława Mierzwy, młodzież uzyskuje ważne informacje o powojennych losach Polski, powstaniu Muzeum i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa, których powstania mec. Mierzwa był inicjatorem.

Pamiętać jednak należy, że Stanisława Mierzwa przez historyków uważany jest za postać tragiczną w panteonie przywódców polskiego Ruchu Ludowego. Jak często podkreśla biograf jego osoby, prof. Alina Fitowa - „Mierzwa nie zboczył nigdy ze swej drogi, nigdy się nie załamał dając nam w ten sposób najpiękniejszy wzór polskiego obywatela”.

Janusz Skicki

(Foto J. Skicki)

 izbapamieci

 

 

 

Free business joomla templates